Warning: Creating default object from empty value in /wiedza/plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Wiedza o zwierzętach - Wiedza o zwierzętach
Ochrona Świstaków
piątek, 23 sierpnia 2013 11:34
Świstak w Polsce podlega ochronie ścisłej. Jeszcze na początku XX wieku był obiektem zainteresowania kłusowników, którzy sprzedawali "świstacze sadło" jako remedium na wiele dolegliwości. Realne wówczas zagrożenie wyginięcia tatrzańskich świstaków stało się przyczyną uchwalenia przez Sejm galicyjski w 1868r. ustawy zakazującej polowań na kozice i świstaki, podpisanej w roku następnym przez Franciszka Józefa I.
 
Anakondy występowanie
piątek, 23 sierpnia 2013 11:29
Anakonda to rodzaj węży z rodziny dusicieli, zamieszkujących bagna, mokradła i rzeki w gęstych lasach tropikalnych Ameryki Południowej. Są to węże ziemnowodne.
 
Wielbłądy występowanie
piątek, 23 sierpnia 2013 11:03
W stanie dzikim wielbłądy występują jedynie w Azji Środkowej (wielbłąd dwugarbny) i w Australii, gdzie dotarły razem z afgańskimi poganiaczami. Wielbłąd jednogarbny wyginął na wolności wiele lat temu. Jako zwierzęta hodowlane obydwa gatunki są kosmopolityczne.
 
Wielkość słonia
wtorek, 20 sierpnia 2013 10:41
Słoń Afrykański to największy ze współcześnie żyjących gatunków ssaków lądowych. Samice i młode słonie żyją w stadzie pod przewodnictwem dorosłej samicy, z którą każdy z członków rodziny jest spokrewniony. Młode samce przeganiane są ze stada, kiedy tylko osiągną dojrzałość płciową.
 
Ile żyje hipopotam
wtorek, 20 sierpnia 2013 10:01
HipopotamyDługość życia ocenia się na 40 do 50 lat. Najstarszym znanym hipopotamem, żyjącym w niewoli, był osobnik nazwany "Donna", który dożył 56 lat.
 
Hipopotamy występowanie
wtorek, 20 sierpnia 2013 09:27
Wiecie gdzie żyją obecnie hipopotamy? Dziś żyją współcześnie w rzekach i jeziorach Ugandy, Sudanu, Somalii, Kenii, północnej części Demokratycznej Republiki Konga i Etiopii, na zachód na terytorium Ghany do Gambii, a także w Afryce Południowej: w Botswanie, RPA, Zimbabwe, Zambii. Oddzielne populacje egzystują w Tanzanii i Mozambiku.
 
Lwy rozmnażanie
wtorek, 20 sierpnia 2013 08:54
Lwy rozmnażają się przez cały rok. Gdy samica wchodzi w ruję, jej gruczoły zaczynają wydzielać intensywną woń. Samiec wyczuwa ją węchem, w czym pomaga mu narząd Jacobsona. Samica wybiera partnera spośród dorosłych lwów ze stada, a następnie oddala się z nim na kilka dni. Przez ten czas para kopuluje kilkadziesiąt razy dziennie, w przerwach liżąc się i łasząc do siebie.
 
Ile żyją lwy
wtorek, 20 sierpnia 2013 08:47
Samce żyją krócej niż samice. Jeśli wcześniej nie zginą w walce, mogą dożyć wieku ponad 10 lat.