Lew
Lew
Lew
Lew (Panthera leo) - mięsożerny ssak lądowy z rodziny kotowatych.
 
 
 
 

Lew 

Występowanie, siedliska: Prawie cały obszar Afryki, północne Indie. Lwy żyją na otwartych równinach, sawannach na których żyją również ssaki kopytne, na terenach półpustynnych, krzaczastych, a także górskich ( w Etiopii na wysokości nawet ponad 4000 m n.p.m).

Ewolucja: Lwy wywodzą się z linii ewolucyjnej nazwanej Pantherinae, do której należą także tygrys, lapmar i jaguar. Ich linie rozwojowe rozdzielone zostały najprawdopodobniej ok. 6 mln lat temu. Wg naukowców Gatunek Panthera Leo żył w Afryce ponad 1.5 mln, a ok. 100 - 10 tys. lat temu lew był najbardziej rozprzestrzenionym ssakiem lądowym i występował w Afryce, Europie, Azji, obydwu Amerykach.

Cechy charakterystyczne

Wysokość                       80-105 cm
Długość z ogonem       200-290 cm
Długość bez ogona     140-200 cm
Długość ogona             60-90 cm
Masa ciała                     200-250 kg samce
                                        100-160 kg samice
Prędkość                       do 60 km/h

Samce są większe od samic i posiadają grzywę wokół głowy i karku, poza samcami populacji z Tsavo i Senegalu. Lwy mają sierść o jasnobrązowej barwie na grzbiecie i białej na brzuchu. Grzywa jest rudawa poprzez ciemnobrązową do czarnej. Spotykane są lwy o białym ubarwieniu. Lwy charakteryzują się głośnym rykiem słyszalnym z odległości kilku km.

Tryb życia: Lwy żyją w stadzie złożonym z kilku do ok. 30. osobników, jednak w większości są to stada do 12 osobników. Samice są spokrewnione, natomiast niektóre samce nie są. Każdy samiec ma rangę wyższą od samicy. Każdy samiec rywalizuje z innym o przywództwo w stadzie, przewodzący w razie przegranej odchodzi na zawsze. Samice zostają w stadzie na stałe, natomiast młode lwy odchodzą po osiągnięciu dojrzałości płciowej.  Lwice opiekują się w stadzie wszystkimi młodymi, samce tylko swoimi. Dla gwarancji przeżycia młodych potrzebne są co najmniej 3 samice. W sytuacji zagrożenia zarówno samce jak i samice stają w obronie stada, na przód występują najsilniejsze samce.

Polowania: Lwy polują często nocą na terenach otwartych, w dzień na obszarach porośniętych trawą i krzewami. Polują głównie samice, samce biorą udział w polowaniach na większą zwierzynę. Polowania odbywają się w stadzie, co zwiększa powodzenie. W czasie ataku lwy starają się okrążyć ofiarę, lub zagonić ją w pułapkę, np. gęste krzaki, tak by nie miała drogi ucieczki. Skuteczność polowań zwiększa się nocą. Zabijanie ofiary odbywa się poprzez jej przewrócenie i uduszenie na skutek zaciśnięcia pyska lub gardła.

Odżywianie: Lwy są ssakami mięsożernymi, samce dziennie potrzebują spożyć ok. 7 kg mięsa, samice ok. 5 kg. Głównym źródłem pożywienia są ssaki kopytne, takie jak zebry, gazele, antylopy, bawoły afrykańskie, żyrafy, guźce, czasem także młode słonie, hipopotamy, nosorożce.

Rozmnażanie: Rozród trwa cały rok. Samice zachęcają do kopulacji poprzez wydzielanie charakterystycznej woni, wyczuwanej przez samce, które następnie są selekcjonowane przez samicę do kopulacji. Taka para odłącza się od stada na czas trwający kilka dni, w których następuje kopulacja odbywająca się kilkadziesiąt razy dziennie, podczas niej samica jest w pozycji leżącej, samiec znajduje się na jej grzbiecie i szczęką przytrzymuje jej kark.
Czas trwania ciąży wynosi do 114 dni, po której następuje poród od 1 do 6 osobników, każdy o masie od 1 do 2 kg.

Rozwój: Młode osobniki od razu po porodzie mają zamknięte oczy, aż do kilku dni. Chodzenie rozpoczynają po ok. 10 dniach, pełną sprawność osiągają po ok. 4 tygodniach. Po ok. miesiącu pojawiają się zęby, w tym czasie młode oddalają się od matek w celu zabawy z innymi, po kolejnych 2 miesiącach znikają im z sierści cętki, a po 11 miesiącach życia rozpoczynają polowania. Od ok. 16 miesiąca stają się samodzielne, dojrzałość płciową osiągają w wieku 2,5 roku (samce) lub 2,5-4 lat (samice).  Średnia długość życia samców wynosi ok. 10 lat, samice 15-16 lat.

Zagrożenia ze strony zwierzęcia: Lwy czasem atakują zwierzęta gospodarskie, zdarzają się również sporadyczne ataki na ludzi, zazwyczaj ze strony starych lub chorych osobników. Jednak jeśli mają dostęp do swojego pożywienia rezygnują ze szkodliwych ataków.

Ochrona: Lwy znajdują się pod ochroną całkowitą lub dopuszczane są odstrzały w sytacjach problematycznych.

Systematyka

Domena       eukarioty
Królestwo     zwierzęta
Typ                 strunowce
Podtyp           kręgowce
Gromada      ssaki
Podgromada     ssaki żyworodne
Szczep           łożyskowce
Rząd              drapieżne
Rodzina         kotowate
Rodzaj           Panthera
Gatunek        lew

Reklama

RS Ogrody to nalepsza firma zajmująca się nawadnianiem ogrodów. http://www.rsogrody.pl Sprawdź naszą ofertę w internecie.

Domosystem profesjonalnie zabezpieczy Twój dom. markizy Lublin Oferujemy kompleksowe zabezpieczenia domu.

Porfesjonalna stylistka w Lublinie. stylistka Lublin Wysoka jakość usług i rozsądne ceny.