Atlas zwierząt blogPrehistoryczne MEGA Zwierzęta Polski

Informacje

Odtworzeń: 179792
Czas trwania: 15m 56s
Opinie: 4767
Ilość reakcji: 461
Opis: Współczesne zwierzęta występujące w naszym kraju są tylko niewielką częścią minionego świata, w którym królowały ogromne bestie. Jeszcze zaledwie ponad 10 tysięcy lat temu żyła u nas cała ich plejada. Niniejszy film stanowi przegląd tych wspaniałych zwierząt. Patronite: https://patronite.pl/magia_natury __________ Autor kana� .

Komentarze

- 3:57 co to za gra???
Widziałem tu więcej Agencja Social Media , dobrze jak tu znajdziecie coś ciekawego. - Z jednym się nie zgodzę .Niedźwiedź jaskiniowy był wszystkożerny.Wiele innych materiałów ,które oglądałem i czytałem tak go opisywały.Cala reszta super pozdrawiam
- zaje.... lektor, jeden z mioch ulubionych z yt.
- Mam propozycję: film o WYMARŁYCH STRUSIACH EURAZJI. Żyły one na pewno na terenach czarnomorskich i potrafiły ważyć pół 450 kg - tyle, co dobry koń. Tyle ważył najcięższy z nich, Struthio dmanisensis, znany z Krymu i Gruzji, który był chyba najcięższym ptakiem wszechczasów. Struś azjatycki (S. asiaticus) wymarł już we wczesnym holocenie, a więc w naszej epoce.
- Do czasów historycznych przetrwały też karłowate mamuty na wyspach Morza Śródziemnego, a konkretnie chyba na Krecie. Wykopaliska tego nie potwierdzają, ale istnieje malowidło egipskie, przedstawiające prowadzonego w darze takiego karłowatego mamuta. Proponuję wpisać na wyszukiwarce: "egyptian painting mammoth" i poszukać ilustracji. Równocześnie z mamutem włochatym, żył też większy i bardziej ciepłolubny słoń leśny (europejski, nie mylić ze współczesnym afrykańskim).

Wymarcie megafauny Eurazji ciężko jest tłumaczyć zmianami klimatycznymi, bo nikt nigdy nie słyszał o takich zmianach klimatycznych, które wyniszczały tylko duże gatunki. Jedynym wymarłym wtedy mniejszym europejskim zwierzęciem kopytnym była gazela europejska (Gazella borbonica), ale ona po ociepleniu i nawilżeniu klimatu miała w Europie z pewnością niewiele stanowisk, gdyż zanikały wtedy pustynie.

Obok nosorożca włochatego, w Europie epoki lodowcowej żyło jeszcze parę innych gatunków. Nosorożec leśny z klimatu umiarkowanego wilgotnego, nosorożec stepowy z klimatu umiarkowanego suchego (najmniejszy, wielkości krowy), oraz największe, jednorogie elasmoterium, również zamieszkujące stepy. O tym ostatnim wspominają podania rosyjskie i rdzennych mieszkańców Syberii, sugerujące, że wyginął on całkiem niedawno.

Niedźwiedzi jaskiniowych były w Europie DWA gatunki - także ogólnie bardziej mięsożerny Ursus ingressus. Porównałeś niedźwiedzia jaskiniowego rozmiarami z OBECNYM niedźwiedziem brunatnym, ale i wówczas, i dużo później żył też dużo większy mięsożerny ekotyp niedźwiedzia brunatnego, zwany niedźwiedziem stepowym, taki europejski grizzly. Obecnie, z tego co wiem, odradza się on w Bieszczadach, od kiedy przybyło tam jeleni i pojawiły się stada żubrów. No, i Jaskinia Niedźwiedzia jest w masywie Śnieżnika, a nie Śnieżka. Obok tych wszystkich niedźwiedzi i oczywiście niedźwiedzia polarnego, żyły wówczas w Europie 2 podgatunki niedźwiedzia himalajskiego, dziś zamieszkujacego wyłącznie Azję.

Odnośnie jelenia olbrzymiego, to warto wspomnieć o jego trochę mniejszym i wcześniejszym, ale mającym niesamowite poroże jeleniu krzakorogim (Eucladoceros). Warto dodać, że współcześnie jelenie bieszczadzkie są nie wiem czy nie największymi jeleniami na świecie.

Lew jaskiniowy, a w każdym razie ten właściwy, późniejszy, nie był największym kotem, choć takie informacje można nieraz znaleźć. Większy był jego żyjący również w Europie przodek Panthera leo fossilis oraz lew amerykański. Pokazywanie lwa jaskiniowego w lesie jest dość mylne. Lwy kryją się w krzakach lub wysokiej trawie, a polują w pobliżu na terenach trawiastych.
Hieny jaskiniowe trzykrotnie większe od afrykańskich hien cętkowanych? A nie o 30% większe? Co ciekawe, istnieją przedstawienia hien jaskiniowych w sztuce wczesnośredniowiecznych Słowian, a nawet we wyrastającej z tej tradycji współczesnej sztuce ludowej.
W epoce lodowcowej żyły w Europie również dużo mniej znane lamparty jaskiniowe, które przetrwały w rejonie Karpat Ukraińskich aż do czasów Chrystusa!

Obok żubrów i turów, żyły w Europie w epoce lodowcowej również większe żubry stepowe czyli prażubry, oraz bawoły europejskie (podobne do indyjskich).
- A co te drzewa tak w równych rzędach rosną? Lasy państwowe najstarszą instytucją w Polsce 😁
- Far Cry Primal - z tej gry sa ujecia jakby co ;)
- Świetny film, liczę na więcej filmów o podobnej tematyce.
- 0:40 co to za gra
- Czemu robisz screeny z gier
- Potop je wykończył
- Skąd te nagrania z nosorożcem na którego poluje człowiek pierwotny? Czy ktoś kojarzy co to za video?
- Farcry primal juraic World i ark survival ewolved. Nic dodać nic ująć ciekawy film. Teraz to są niedźwiadki a nie te niegroźne co kiedyś.
- Paraceraterium nie jest już największe, w Polsce zostały znalezione szczątki pewnego mamuta leśnego który był większy:p dokładnie nazwy nie pamiętam ale może poszperasz i właśnie o nim będzie odcinek
- E wszystkie znam z wykładów
- Rzeczywiście dawno temu wielkie ssaki dorównywały niektórym dinozaurom. Dzisiaj mamy jednak bardziej niesamowite czasy i nie tylko wielkie ssaki dorównują rozmiarem niektórym dinozaurom, ale też małe ssaki im dorównują bo, czego twórca nie wie, dinozaury były bardzo zróżnicowanej wielkości.
- Nie, nie żyją, ich wspomnienie zyje, ich obraz ale...
- Dobra głupie pytanie mam przy tym pierwszym ssaku po pokazaniu jego szkieletu był jakiś fragment z gry symulatora czy czegoś tego typu zna ktoś tego tytuł?
- Ja zawsze marzyłam o podróży w czasie (◕ᴗ◕✿)
- Szkoda, że te zwierzęta już nie istnieją, szalenie mnie ciekawi jak smakowały.