Thaumoctopus mimicus
Czwartek, 22. Marzec 2012 00:00

Thaumoctopus mimicus – gatunek głowonoga z rodziny ośmiornicowatych (Octopodidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Thaumoctopus. Wykazuje duże zdolności mimetyczne i jest pierwszym znanym nauce zwierzęciem upodabniającym się do wielu różnych gatunków jadowitych lub drapieżnych zwierząt morskich. Podobnie jak Wunderpus photogenicus, z którym jest często mylony, zyskał dużą popularność zanim doczekał się naukowego opisu.

 

W połowie lat 80. XX wieku podwodni fotografowie odkryli ośmiornicą, której wkrótce nadano pseudonim mimic octopus (czyli ośmiornica naśladująca, mimetyczna) – ze względu na zdolność upodabniania się kształtem i zachowaniem do innych zwierząt morskich przebywających w jej otoczeniu. Naukowego opisu gatunku dokonali Mark D. Norman i F. G. Hochberg w 2005 roku.


Gatunek o indopacyficznym zasięgu występowania – od Morza Czerwonego po Archipelag Malajski, od Malezji i Filipin przez Indonezję i Papua-Nową Gwineę po Nową Kaledonię. Zasiedla płytkie wody (0,5–37 m p.p.m.) o miękkim, piaszczystym lub mulistym podłożu.

Nazwa łacińska Thaumoctopus mimicus - Thaumoctopus mimicus

ośmiornice z tego gatunku charakteryzują się wydłużonymi i wąskimi ramionami, zdolnymi do autotomii, oraz specyficznym wzorem ubarwienia. Bazowym kolorem ramion jest ciemny brąz, a na jego tle rozłożone są kremowe lub białe paski i plamy. Na grzbietowej powierzchni płaszcza widoczny jest biały wzór w kształcie łzy, a w tylnej części płaszcza biała plama w kształcie litery U.

Thaumoctopus mimicus

Systematyka Thaumoctopus mimicus:
Domena: eukarionty
Królestwo: zwierzęta
Typ: mięczaki
Gromada: głowonogi
Podgromada: płaszczoobrosłe
Rząd: ośmiornice
Rodzina: ośmiornicowate
Rodzaj: Thaumoctopus
Norman & Hochberg, 2005
Gatunek: Thaumoctopus mimicus