Argonautidae
Czwartek, 22. Marzec 2012 00:00

Argonautidae – rodzina głowonogów z rzędu ośmiornic (Octopoda). Współcześnie żyjące gatunki zaliczane są do rodzaju Argonauta, w języku polskim określanego zwyczajową nazwą żeglarek. Jednym z lepiej poznanych i największym z przedstawicieli rodziny jest żeglarek argo (Argonauta argo). Muszle samic tego gatunku osiągają do 30 cm długości. Ze względu na delikatną budowę i oryginalne kształty są cenione przez kolekcjonerów.

 

Rodzina ma zasięg kosmopolityczny. Większość gatunków jest epipelagiczna, niektóre spotykane są w głębokich wodach. Występują w tropikalnych i subtropikalnych wodach oceanicznych.


Do charakterystycznych cech mięczaków z tej rodziny zaliczany jest silnie zaznaczony dymorfizm płciowy, silnie spłaszczone ramiona samic zawierające gruczoły wykorzystywane do budowy muszli, struktura blokująca lejek płaszcza oraz brak śladów szkieletu wewnętrznego, co jest związane z dość biernym energetycznie trybem życia. Samice są od 10 do 15 razy większe od samców. Budują wapienne muszle, w których inkubują jaja. Muszle Argonautidae nie są wytwarzane przez płaszcz lecz przez gruczoły nabłonka ramion samicy. Zapłodnienie następuje za pośrednictwem hektokotylusa. Jaja żeglarków mają ok. 0,6 mm średnicy.

Nazwa łacińska Argonauta nodosa - Argonautidae

Opisano wiele gatunków z różnych regionów świata, jednak status taksonomiczny niektórych jest niejasny. Klasyfikacja biologiczna tej rodziny wymaga rewizji. Prawdopodobnie rodzina liczy 6–8 współcześnie żyjących gatunków:

Argonautidae

Systematyka Argonautidae:
Domena: eukarionty
Królestwo: zwierzęta
Typ: mięczaki
Gromada: głowonogi
Podgromada: płaszczoobrosłe
Rząd: ośmiornice
Rodzina: Argonautidae
:
: