Strzalik japoński
Czwartek, 22. Marzec 2012 00:00

Strzalik japoński (Todarodes pacificus) – gatunek kałamarnicy z rodziny strzalikowatych (Ommastrephidae), od wielu lat poławiany przez rybaków, głównie japońskich.

 

Powierzchniowe warstwy wód (zwykle do 200 m p.p.m.) zachodniego Pacyfiku wzdłuż wybrzeży Azji i wokół Japonii, oraz północnego i wschodniego Pacyfiku – po wybrzeża Kanady. Zasiedla wody o temperaturze od 5° do 27 °C. Spotykany na głębokości maksymalnie 600 m.


Ciało torpedowatego kształtu, z parą szerokich, ale stosunkowo krótkich (długości około 40 do 45% długości płaszcza), romboidalnych płetw. Ramiona stosunkowo krótkie, a pierścienie położonych na nich przyssawek – gładkie. U samców prawe ramię IV pary jest przekształcone w hektokotylus, w 1/3 długości pozbawiony przyssawek. Macki są dłuższe od ramion. Płaszcz krępy, muskularny, o długości 20–30 (u samic maksymalnie 50) cm. Przeciętna masa ciała waha się w przedziale 0,1–0,3 kg, maksymalna około 0,5 kg.

Nazwa łacińska Todarodes pacificus - Strzalik japoński

Strzaliki japońskie żyją w stadach prowadzących wędrowny tryb życia (regularne wędrówki sezonowe). Wiosną płyną w poszukiwaniu pokarmu do wód północnych, a jesienią kierują się na południe, do strefy cieplejszych wód. Okresowo oddalają się od brzegów na odległość do 650 km. Zasięg wędrówek wynosi od 1 do 4 tys. km.

Strzalik japoński

Systematyka Strzalik japoński:
Domena: eukarionty
Królestwo: zwierzęta
Typ: mięczaki
Gromada: głowonogi
Podgromada: płaszczoobrosłe
Nadrząd: dziesięciornice
Rząd: kałamarnice
Rodzina: strzalikowate
Rodzaj: Todarodes