Kałamarnica olbrzymia
Czwartek, 22. Marzec 2012 00:00

kałamarnica olbrzymia, kalmarzec (Architeuthis dux) – gatunek kałamarnicy z rodziny Architeuthidae. Obok Mesonychoteuthis hamiltoni jeden z dwóch największych mięczaków na świecie. Ma dziesięć ramion (w tym dwa dłuższe z haczykowatymi przyssawkami). Średnica jej oczu dochodzi do 37 cm, a długość ciała do 18 m (z czego ok. 12 m przypada na macki). Źródło legend o krakenie, jest to jeden z przypadków gdy istnienie stworzenia uważanego za mityczne zostaje potwierdzone.

 

O stworzeniach tych wiadomo bardzo niewiele, gdyż niemal cała dostępna wiedza pochodzi od martwych okazów wyrzuconych na brzeg lub szczątków znajdowanych w żołądkach kaszalotów.


Nie jest jasne, jak szybko rosną kałamarnice olbrzymie i jak długo mogą żyć – niektórzy autorzy sugerowali, że długość życia nie przekracza dwóch lat, podczas gdy według innych mogą one żyć znacznie dłużej i znacznie wolniej rosną.

Nazwa łacińska Architeuthis dux - Kałamarnica olbrzymia

Architeuthis dux jest aktywnym drapieżnikiem wykorzystującym długie macki do chwytania zdobyczy. Dorosłe osobniki prawdopodobnie zasiedlają niewielkie obszary o stałym składzie fauny, podczas gdy młode mogą wędrować lub żywić się bardziej zmiennym pokarmem. W zbiornikach wodnych żyją przypuszczalnie od wód przypowierzchniowych do głębokości 1200 m, jednak przeważnie zasiedlają stoki kontynentalne na głębokości 300–600 m.

Kałamarnica olbrzymia

Systematyka Kałamarnica olbrzymia:
Domena: eukarionty
Królestwo: zwierzęta
Typ: mięczaki
Gromada: głowonogi
Podgromada: płaszczoobrosłe
Nadrząd: dziesięciornice
Rząd: kałamarnice
Podrząd: Oegopsina
Rodzina: Architeuthidae