Trzyszcz górski
Czwartek, 22. Marzec 2012 00:00

Trzyszcz górski (Cicindela sylvicola) – gatunek drapieżnego chrząszcza z rodziny biegaczowatych (Carabidae), z podrodziny trzyszczowatych (Cicindelinae).

 

Występuje w wielu krajach Europy, głównie na obszarach górskich i podgórskich od Francji i Belgii na zachodzie poprzez Niemcy i śródlądową część Włoch, kraje Europy Środkowej (w tym Polskę), po Macedonię i Bułgarię na południowym-wschodzie i poprzez Ukrainę po południową Rosję na wschodzie.


Pojawia się wczesną wiosną. Żyje na glebach piaszczystych, przede wszystkim na nasłonecznionych i suchych stanowiskach śródleśnych i górskich. W Polsce jest gatunkiem rzadkim, spotykanym w południowej części kraju.

Nazwa łacińska Cicindela sylvicola - Trzyszcz górski

Jeden z większych europejskich przedstawicieli trzyszczowatych, osiąga długość 14–15 mm. Barwa grzbietu brązowa z zielonawym, metalicznym połyskiem. Na pokrywach skrzydeł wyraźny rysunek w kształcie falowanych plam, większych na końcach. Nogi smukłe, stopy wydłużone. Głowa ciemna, tylko u nasady żuwaczek koloru kremowego. Oczy duże, zapewniające bardzo dobry wzrok.

Trzyszcz górski

Systematyka Trzyszcz górski:
Domena: eukarionty
Królestwo: zwierzęta
Typ: stawonogi
Gromada: owady
Podgromada: uskrzydlone
Rząd: chrząszcze
Podrząd: chrząszcze drapieżne
Rodzina: biegaczowate
Podrodzina: trzyszczowate

 


Reklama

Profesjonalne sprzątanie oferuje http://ideafresh.eu/, zapoznaj się z ich ofertą.

Chcesz mieć wysokiej klasy regały magazynowe oferta ta na pewno cie zadowoli.