Atlas zwierząt blog



Umysły innych zwierząt, Maciej Trojan

Informacje

Odtworzeń: 1438808
Czas trwania: m s
Opinie: 5993
Ilość reakcji: 817
Opis: Liczne dyscypliny naukowe od kilku dekad intensywnie zakopują przepaść pomiędzy ludźmi i zwierzętami, jaką w czasach nowożytnych wykopał Kartezjusz, ogłaszając, że inne gatunki pozbawione są umysłów. W swoim wykładzie prof. Maciej Trojan przedstawi współczesny stan wiedzy na temat tego, jakimi zdolnościami poznawczymi cechują si .

Komentarze

- Wg. mnie umysł zaczyna się tam, gdzie zaczyna się ruch/poruszanie się/możliwość manipulacji ciałem i zmianę jego wektora ruchu w czasie. Działa to nawet na organizmach najbardziej pierwotnych.
Ja tam tu widziałem, Wynajem narzędzi budowlanych Lublin , mi też odpowiada. - bardzo ciekawy wyklad prosze o nastepne wyklady
- Nacechowany ideologicznie bubel. Najśmieszniejsze są chamskie przytyki wobec osób zadających trudne pytania, lub mających odmienne zdanie. Autor niczego nie udowadnia i niczego nie wyjaśnia, ale jak nie uznasz jego narracji (w domniemaniu, że zwierzęta są równe ludziom), to będzie cię atakował personalnie.
- Duże liczby to jest nowy wynalazek, ale to jest wynalazek, z którego de facto i tak nie korzystamy. Na bardzo duże liczby mamy jednostki - zapytani o wagę słonia nie odpowiemy w gramach, ale w tonach, pojemności dysku też nie określimy w bajtach, a w terabajtach, w angielskim systemie miar zdaje się mamy cale, iles cali to już stopy, ileś stóp to jardy, a jakaś ilość jardów to mile.
Czy przykład z serialu "Świat według Kiepskich" - gdzie za kolekcję mody, którą wymyślił Ferdek miano mu dać kupę pieniedzy i jak podano mu kwotę zapytał ile to piw i następnie przeliczył na ile miesięcy mu to starczy i to dopiero była liczba, na której potrafił oferować - bo inne wartości były abstrakcyjne.
W kwestiach kosztów jakichś inwestycji też podaje się, że coś kosztowało x pieniędzy, czyli tyle co 10 mercedesów S klasy, czy w kwestii powierzchni paneli słonecznych nowej farmy energii podaje się jej powierzchnię w ilości boisk piłkarskich - wszystko, żeby podać wystarczająco mała liczbę, czegoś, co potrafimy sobie wyobrazić, bo inaczej to jakaś abstrakcyjna zupełnie liczba... jakieś słowa po prostu...

Czy z tym przytoczonym Rzymem - tam nie podawano liczebności wojsk w sztukach, a w legionach, centuriach, decymacjach, czy jak to się tam zwało - czyli oddział 10 sztuk łączył się w 10 takich i te po 100 sztuk w kolejne 10 i taki jeden duży stanowił legion (czy tam jeszcze pośredni, a legion to 10 tys chłopa, nie jestem specjalistą od rzymskiej wojskowości) - w każdym razie łatwiej można było porównać wojska (i policzyć) liczące 3 legiony i 10 legionów, niż oddział 3041 wojaków z oddziałem 9874. Niby i tu i tu przewaga trzykrotna, ale jakoś tak mniej wyraźnie to na pierwszy rzut oka widać.
- Z tymi narzędziami |Neandertalczyka jest jeszcze ten problem, ze w toku konfliktów rasowych homo sapiens pokonywał homo neanderthalensis i znajdował przy nim dobre narzędzia, których wcale nie zostawiał na miejscu, żeby sobie archeolodzy jakiś czas później wykopali - ale zabierał, bo były jeszcze całkiem dobre i funkcjonalne, natomiast jak umarł wojownik jego gatunku, to opcjha pochowania go z narzędziem, którego tamten używał całe życie, żeby uhonorować zwłoki kolegi. i przy takim trupie archeolodzy znajdowali narzędzia.

I w ogóle taka ciekawostka, na którą teraz zwraca się uwagę, a niegdyś ją ignorowano - epoka kamienia łupanego wcale nie opierała się na kamieniu, a przede wszystkim na drewnie - i takie dzisiejsze znaleziska pokazywane jako krzemienne noże najprawdopodobniej miały drewniane rękojeści, czy wręcz kilkumetrowe drzewce, stanowiące kawał włóczni - co wynika choćby z porównania malunków południowoamerykańskich indiań z ich grobowcami - czyli obrazki żołnierzy rzucających dzidami wobec kupki naostrzonych kamieni przy stercie kości...
- Kura wygrywająca w kółko i krzyżyk oczywiście nie musiała znać zasad tej gry. I to da się bardzo szybko udowodnić za pomocą programowania na dość podstawowym poziomie - pisząc algorytm sztucznej inteligencji, który będzie grał w kółko i krzyżyk, wiedząc jedynie tyle, że ma stawiać kółka w wolne pola i dostając informację zwrotną, że wygrał, kiedy do tego dojdzie. Tyle wystarczy, żeby po odpowiedniej liczbie prób już nie przegrał nigdy. W końcu w pierwszej kolejce można wykonać tylko jeden z 9 ruchów, w drugiej odpowiedzieć wyłącznie na 8 sposobów itd. W zasadzie po 4 ruchach można już grać kompletnie losowo, bo tylko pewien zakres początkowych ruchów przeciwnika gwarantuje zwycięstwo i nie popełniając tych błędów można wygrać lub zremisować. I nie trzeba absolutnie myśleć nad każdym ruchem, ale wykonywać je schematycznie.

Sam, jakoś w liceum popisywałem się umiejętnością układania kostki Rubika - umiejąc obserwując ją nie tyle abstrakcyjnie w umyśle opracować ścieżkę przemieszczania się poszczególnych elementów, ale znając schemat kolejnych ruchów, które powodują obrócenie i/lub wymianę miejscami poszczególnych elementów bez rujnowania struktury pozostałych - ostatecznie czynność była mechaniczna i bardzo prosta...
- Piekna i logiczna nauka. Brawo. Brakuje takich ludzi jak Pan
- 28:45 Lwice wychodzą, 29:03 Done
- Wspaniay wykład. Doskonałe, dające do myslenia przyklady. Każdy powinien to obejrzeć i przemyslec a nastepnie wyciagnac swoje wnioski.
- Hmmm 🤔?... to prawda mamy średnio 85 - 86 mld neuronów, ale one mają średnio po 10 tys połączeń, a nie po 1 tys połączeń.... 🤔
- 1: 55 Głos slyszany przez samego siebie w trakcie odtwarzania jest slyszany inacze niż wypowiadany z powodu przewodnictwa kostnego.
- 1:05 Alfred Hitchcock.😂
- O pszepraszam, ja mówię o psychiatrii.😂😜
- wspaniały wykład
- Dlaczego wykłady mają tak dużo łapek w dół?
- Bardzo ciekawe. Jestem trochę w szoku jak bardzo psychologia myliła się w różnych okresach. I jak powstawały rożne nurty i jak nawzajem siebie wypierały czy zwalczały. Ciekawe!
- Eeee, ee, ee - Może prelegent ma wiedzę, ale jego dykcja to tragedia. Tego nie da się słuchać. Wstyd coś takiego publikować.
- Spodziewałem się jakiegoś sztosa, a wykład w gruncie rzeczy nudny, a wnioski w kilku kwestiach mało przekonywujące.
- Z niekłamaną przyjemnością wysłuchałem tego wykładu. Mądry facet.
- Dlaczego to ma tyle minusów?? Czyżby od zagorzałych katolików?